Tworzenie biznesu w sieci — online to doskonały sposób na rozpoczęcie swojej drogi zawodowej, zarabianie pieniędzy oraz pracę online. Wiele osób nie posiada środków, które pozwoliłyby im otworzyć stacjonarny — tradycyjny biznes, co w internecie nie jest przeszkodą. Oferuje on bardzo dużo różnorodnych rozwiązań i pomysłów, z których warto skorzystać. W tym tekście prezentujemy najpopularniejsze sposoby na założenie i prowadzenie biznesu w internecie bez dużego kapitału.
Sklep internetowy
Pierwszym sposobem na stworzenie i uruchomienie swojego biznesu w internecie może być założenie sklepu internetowego. Jest to dużo prostsze niż stworzenie sklepu tradycyjnego i możliwe dla każdej osoby. Obecnie mamy wiele narzędzi i możliwości, aby taki sklep stworzyć nawet w ciągu 1h. Pierwszym krokiem jest stworzenie samego sklepu — witryny. W tym celu możemy wybrać 2 opcje. Pierwsza to stworzenie sklepu na portalu sprzedażowym — aukcyjnym takim jak np. allegro. Otrzymamy wtedy swój profil, możliwość dodawania produktów do sklepu i klientów przeglądających dany serwis. Jedynym minusem są prowizje, które będziemy płacili od sprzedanych przedmiotów. Będzie to ok. kilku procent wartości sprzedaży. Drugim rozwiązaniem jest wykonanie sklepu internetowego jako niezależnej witryny. To zadanie możemy zlecić np. agencjom marketingowym, biurom IT czy freelancerom, którzy tworzą witrynę. W zamian otrzymamy niezależny serwis internetowy, w którym będziemy mogli wystawiać towar, sprzedać go i odbierać płatności. Cena za tworzenie takiego sklepu to ok. kilkaset złotych.
Drugim krokiem jest reklamowanie się i opisywanie klientów. Niezależnie czy prowadzimy sklep niezależny, czy profil na portalu sprzedażowym, możemy reklamować się w wielu miejscach. Do najpopularniejszych opcji należy wyszukiwarka Google, reklama na YouTube, Facebooku czy marketing szeptany. Możemy korzystać też z reklamy w innych social mediach, wykupować artykuły sponsorowane czy poprosić influencerów o zarekomendowanie naszego sklepu. Cena promocji będzie wahała się od zera do kilkuset złotych.
Dropshipping
Jednym z coraz popularniejszych trendów, które warto wziąć pod uwagę, jeśli nie dysponujemy dużym budżetem — jest dropshipping. Polega on na sprzedawaniu przedmiotów, których fizycznie nie posiadamy. Po przyjęciu zamówienia od klienta składamy zamówienie hurtowni, innym sklepie internetowym czy u producenta oraz zamawiamy dany towar taniej wraz z wysyłką bezpośrednio do klienta. W dropshippingu zarabiamy na tym, że znajdujemy klienta i tańszego wykonawcę usługi. Naszym zyskiem jest różnica między ceną ustaloną przez nas a niższą sumą, jaką płacimy za wysłanie towaru bezpośrednio do klienta. W tym wypadku nie musimy nawet posiadać żadnych środków lub małe na ew. reklamę. W tej opcji zakładamy jedynie sklep oraz wyszukujemy klientów i wykonawców zlecenia. W ten sposób możemy handlować w wielu kategoriach. Jedynie czego potrzebujemy to komputer i sprawne poruszanie się w internecie.
Usługi cyfrowe i marketingowe — stwórz markę
Kolejnym sposobem na stworzenie biznesu w sieci przy małym kapitale jest stworzenie własnej marki cyfrowej. Obecnie usługi cyfrowe takie jak marketingowe czy reklamowe mają bardzo duże wzięcie. Warto wykorzystać tę sytuację i stworzyć markę, która będzie oferowała takie usługi. Proces tworzenia marki zależeć będzie jedynie od naszych możliwości finansowych. Zawsze na początku możemy pracować samodzielnie lub zatrudnić pracowników. Możemy również reklamować się w sposób ekonomiczny np. poprzez marketing szeptany czy w social mediach lub wykupić reklamę w Google i na YouTube. Do stworzenia naszej marki będzie potrzebna również profesjonalna witryna z dedykowaną domeną, której roczny koszt to ok. 200 zł + koszt wykonania, jeśli nie stworzymy jej samodzielnie.
Usługi, jakie możemy zaoferować są bardzo szerokie. Może być to copywriting, czyli pisanie treści, publikowanie treści w internecie, prowadzenie blogów i kont w social mediach, marketing szeptany, link building, tworzenie i konfiguracja reklam internetowych itp. Im szerszy zakres usług i wyższy profesjonalizm, tym większa szansa na zbudowanie wartościowej marki internetowej. W tym celu możemy również tworzyć swój brand i wizerunek, co pomoże przy ew. uzyskiwaniu zleceń. Markę taką możemy sprzedać lub zatrudnić pracowników, a samodzielnie czerpać zyski z działania marki.
Ostatnim etapem budowania marki internetowej jest nawiązywanie kontaktów biznesowych i wyszukanie klientów na nasze usługi. Możemy pracować samodzielnie, ogłaszając się i szukając pojedynczych zleceń, wyszukiwać zlecenia na portalach np. dla freelancerów lub współpracować z większymi agencjami marketingowymi. Wiele agencji poszukuje podwykonawców na wiele usług, gdyż samodzielnie nie są w stanie wykonać wszystkich zleceń. Stawki, jakie oferują, są czasami bardzo atrakcyjne. Po pewnym okresie nawiążemy również wiele stałych i regularnych kontaktów, dzięki czemu będziemy mogli rozwijać naszą markę.
Handel rzeczami realnymi
Ciekawą możliwością otworzenia swojego biznesu w internecie, jest również handel rzeczami realnymi. Sieć daje duże możliwości w tym kierunku i udostępnia nam wiele portali sprzedażowych, aukcyjnych, portali ogłoszeniowych czy forów z ogłoszeniami. Jeśli lubimy handlować i mamy “żyłkę handlowca”, wystarczy wykorzystać ją w sieci. W tej opcji możemy wyszukiwać w internecie atrakcyjnych ofert sprzedaży jakichkolwiek rzeczy np. antyków, elektroniki itp. oraz kupować je po niższej niż rynkowa cenie. Możemy też kupować uszkodzone sprzęty i je naprawiać czy kupować w całości i sprzedać na części. Opcji, branż i pomysłów jest wiele. W ten sposób możemy zarabiać regularnie pieniądze oraz robić to całkowicie internetowo. Na start nie potrzebujemy też środków na reklamę, promocję czy założenie sklepu internetowego. Tylko do nas samych zależy też, czy będziemy działać w jednej konkretnej branży oraz w jaki sposób będziemy pracować — wybierając np. najdogodniejszy dla siebie system. Handel internetowy możemy również prowadzić całkowicie bez wychodzenia z domu, przyjmując towar od kuriera i zamawiając kuriera, aby wysłać go do klienta. Jedyne czego będziemy potrzebować to miejsce do przechowywania rzeczy, choć i to nie będzie konieczne, gdy będziemy handlować małogabarytowymi przedmiotami np. wartościowymi.
Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com