Pozyskiwanie pieniędzy i środków na prowadzenie projektu to jedna z najtrudniejszych rzeczy już po jego wymyśleniu. Bardzo często ciekawe pomysły — zarówno biznesowe, hobbystyczne czy podróżnicze, które ma wiele osób, wymagają jednak środków, którymi nie dysponują. Aby jednak spełnić dany cel, mamy kilaka możliwość pozyskiwania i zbierania takich środków. Dzięki temu, przy wsparciu innych osób będziemy mogli spełnić nasze marzenia, plany lub projekty czy inicjatywę. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych sposobów zbierania pieniędzy w sieci na różnego rodzaju projekty.
Napiwki i “Donejty”
Pierwszym i zarazem “modnym” sposobem zbierania pieniędzy, który podbił serca internautów, są popularne napiwki czy “donejty”. Są to drobne sumy wpłacane pierwotnie streamerom, którzy prowadzili relacje na żywo, aby ich uhonorować. Obecnie możemy również przekazywać napiwki blogerom czy ulubionym YouTuberom, którzy według nas zasłużyli na miły gest. W sieci istnieje wiele systemów przyjmowania napiwków. Są one proste w obsłudze. Wystarczy jedynie zarejestrować się w takim systemie, skonfigurować opisy czy wybrać metody przyjmowania napiwków. Następnie możemy udostępnić link lub gotowy baner gdzie osoby chcące wpłacić pieniądze będą klikały oraz przekazywały konkretne sumy. Do najpopularniejszych metod przekazywania napiwków należy np. płatności kartą, PayPalem, przelewem czy mikropłatności w postaci sms-ów premium. Przyjmowanie napiwków możemy wprowadzić np. na stronie projektu, w mediach społecznościowych czy na kanale lub blogu.
Patronat
Drugim — bardziej zaawansowanym sposobem zbierania środków w sieci na dany projekt jest patronat. To bardziej rozbudowane napiwki a cały system polega na zbieraniu środków, ale w zamian za konkretne korzyści. “Patronite” to serwis internetowy, który umożliwia tworzenie zbiórki pieniędzy na dowolny cel, ale w formie nieco bardziej biznesowej. Portal ten ma charakter łącznika autora z patronami, którzy będą wspierali projekt. Patroni miesięcznie przekazywać będą pewne sumy pieniędzy na nasz projekt, a my w zamian za to i regularną pomoc możemy oferować im konkretne profity — tylko dla nich i niedostępne dla innych osób. Jako autorzy możemy oferować np. zniżki w naszym nowym sklepie, na który zbieramy, ekskluzywne materiały, gdy prowadzimy blog czy pamiątki z zagranicy, jeśli jesteśmy podróżnikami. Taki sposób jest szczególnie korzystny, jeśli nasz projekt ma konkretny charakter i zależy nam np. na pozyskiwaniu osób, które będą wspierały nas długofalowo.
Crowdfunding
Jednym z najlepszych sposobów pozyskiwania pieniędzy w sieci jest crowdfunding. To społecznościowe zbieranie środków na dowolny cel. W sieci istnieje wiele różnego rodzaju stron oraz programów crowdfundingowych. Są one zarówno polskimi serwisami, jak i zagranicznymi działającymi globalnie. Istota crowdfundingu to zbieranie pieniędzy w sieci na ciekawy, cel, projekt czy biznes. Bardzo duża ilość osób skorzystała już z tej możliwości, gdy miała doskonały pomysł np. na konkretny produkt, a nie miała środków na jego stworzenie. Każdy portal crowdfundingowy działa na nieco innych zasadach, choć ogólny schemat jest podobny. Portale takie umożliwiają stworzenie strony naszego projektu, opisanie go lub dodanie np. nagrania wideo, na którym prosimy o wsparcie. Następnie użytkownicy portalu, sponsorzy czy osoby zainteresowane ideą mogą wspierać nasz projekt. W zależności od portalu może być to wsparcie bezinteresowne, będziemy musieli, lub mogli zaoferować udział w zyskach, biznesie czy inne profity. Finansowanie społecznościowe to bardzo popularny — szczególnie na zachodzie model pozyskania środków. Jeśli więc samodzielnie szukamy pieniędzy na rozwój własnego projektu i jest on np. przydatny publicznie lub odkrywczy, zdecydowanie warto rozważyć sworznie takich zbiórek.
Sprzedaż usług i płatny dostęp do materiałów
Gdy prowadzimy np. bloga, stronę internetową lub kanał czy profil i działamy w konkretnej kategorii — np. piszą bloga turystycznego czy prowadzić bloga modowego, możemy również zarabiać na nasz projekt. Warto do tego celu wykorzystać szeroki dostęp do fanów i naszą popularność. Wiele osób, choć nie zdecyduje się bezinteresownie wesprzeć nas, to bardzo chętnie skorzysta z naszej oferty. W ten sposób możemy oferować płatny dostęp do treści, oferować odpłatnie pewne usługi czy wręcz prowadzić otwarcie sklep internetowy. Dla wielu osób będzie to możliwość kupienia przedmiotu lub produktu u ulubionego blogera, a nie w sklepie. My zyskamy zaś dodatkowe środki na nasz projekt. Jeśli nie posiadamy swojego produktu, możemy skorzystać np. z sieci afiliacyjnych i afiliacji. To płatne polecenie produktów np. konta bankowego czy portali sprzedażowych. Jeśli dana osoba skorzysta z naszego pocenia i np. założy konto w banku, my otrzymamy nawet kilkaset złotych premii.
Zbiórka na Facebooku
Jedną z najoryginalniejszych i najciekawszych zarazem form zbierania pieniędzy może być zbiórka na Facebook. Portal społecznościowy jakiś czas temu udostępnił taką opcję, która nie jest jeszcze najpopularniejsza, ale działa poprawnie i może pomóc nam zbierać fundusze na dany projekt. Facebook umożliwił stworzenie zbiórki na cel prywatny oraz w non-profit. Zbiórkę taką tworzy się na portalu, a następnie możemy udostępniać przycisk do wpłat np. w trakcie transmisji na żywo, na głównym profilu czy w postach. Osoby, które postanowią nas wesprzeć, mogą wpłacić środki, a następnie zebraną sumę będziemy mogli wypłacić na konto bankowe. To bardzo łatwy i komfortowy sposób, który pozwoli zebrać określoną sumę np. wśród znajomych.
Minus: Jednym, ale za to dużym i uciążliwym minusem może być fakt braku możliwości przeprowadzenia — zorganizowania zbiórki na terenie Polski. Facebook w tym względzie określa konkretnie kraje, w których można utworzyć zbiórkę na cele i inicjatywy prywatne oraz kraje, w jakich można wpłacać pieniądze. O ile wpłacanie pieniędzy jest możliwe w Polsce, o tyle możemy mieć pewne problemy lub nie będziemy mogli stworzyć takiej zbiórki dla siebie – na cele prywatne (cele non-profit i organizacje są możliwe). Problem ten da się jednak obejść, posiadając konto na Facebooku np. jako konto niemieckie czy inne zagraniczne. Jeśli więc mieszkamy za granicą, możemy bardzo prosto przeprowadzić taką zbiórkę.
Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com