Na co można przeznaczyć 500+ jeśli chcemy zainwestować je w przyszłość dziecka?

Program 500+ z pewnością został bardzo dobrze przyjęty przez rodziców i rodziny. Pomoc taka pozwala na wiele dodatkowych wydatków i podniesienie poziomu życia. Bardzo często jednak otrzymując to świadczenie zastanawiamy się, jak możemy inaczej spożytkować otrzymane pieniądze — nie na bieżące wydatki, ale na przyszłość dziecka. Jeśli rzeczywiście nie potrzebujemy tych pieniędzy w danym momencie, istnieje wiele ciekawych pomysłów na zarządzanie nimi, które przyniosą wiele korzyści dziecku w przyszłości. Poniżej prezentujemy te najciekawsze.

Podróże i inwestycja w dziecko

Pierwszym ciekawym sposobem na wykorzystanie pieniędzy z 500+ jeśli nie potrzebujemy ich na bieżące wydatki, jest zainwestowanie ich w dziecko. Przeważnie szukając korzystnych i ciekawych pomysłów na wykorzystanie pieniędzy mamy na myśli zbieranie na dany cel materialny. Jeśli jednak przeznaczymy je na rozwijanie się dziecka, pomożemy mu stać się lepszą, bardziej obytą i otwartą osobą. Doskonałym pomysłem są podróże. Obecnie bez większego problemu w cenie 500 złotych zorganizujemy weekendowy wyjazd za granicę np. do państw sąsiedzkich. Dla dziecka regularne wycieczki będą niezapomnianym przeżyciem. Zobaczy też, jak wygląda życie w innych krajach, jak żyją inne kultury oraz pozna nowe osoby. Młody człowiek będzie też oswojony z podróżowaniem, lotniskami i wszystkimi globalnymi rzeczami. Osobie takiej, gdy wkroczy w dorosłość, będzie dużo łatwiej odnaleźć się w świecie, aniżeli osobie która nigdy nie była za granicą. Środki przeznaczać możemy również na naukę nowych języków, lub rozwijanie pasji dziecka. Z pewnością w przyszłości taka inwestycja zaprocentuje dużo bardziej niż wiele rzeczy materialnych.

Konto dla dzieci i młodzieży

Ciekawym pomysłem, który przyniesie wiele korzyści naszemu dziecku, jest otwarcie dla niego konta. Obecnie na rynku wiele banków oferuje otwieranie kont dla dzieci i młodzieży. Jest to bardzo dobry sposób na nauczenie dziecka zarządzania pieniędzmi, oszczędzania czy oswojenia go z bankami i finansami. Na konto takie możemy przelewać regularnie część środków z programu 500+. Możemy też postarać się o wyrobienie karty debetowej. W ten sposób młoda osoba będzie mogła zarządzać niewielką sumą swojego kieszonkowego oraz poczuć się jak osoba dorosła. Jest to bardzo ważne w tym wieku. Jeśli będziemy oswajać dziecko od najmłodszych lat z bankowością, w życiu dorosłym lub gdy będzie w nie wkraczało, młoda osoba nie popełni wielu błędów oraz będzie dużo pewniej poruszała się w finansach. Posiadanie własnych pieniędzy – nawet małych ilości uczy dziecko rozważnego zarządzania nimi, oszczędzania czy pokazuje wiele mechanizmów np. związanych z inwestowaniem.

Start w życie w wieku 18 lat

Kolejnym celem, na który możemy odkładać pieniądze z programu 500+ jest start dziecka w dorosłość. Symbolicznie będzie to wiek 18 lat lub nieco później, gdy młoda osoba zdecyduje się opuścić dom rodzinny. Wiele osób nie planuje tego momentu i nie przykłada zbyt dużej wagi do niego, co jest sporym błędem. Młoda osoba, która rozpoczyna studia i życie na własny rachunek powinna otrzymać wsparcie przynajmniej na rozpoczęcie dorosłego życia. Nie będzie musiała wtedy podejmować się nieatrakcyjnej pracy czy będzie mogła skupić się na nauce. W okresie 18 lat młoda osoba powinna zrobić również prawo jazdy, kupić pierwszy samochód czy posiadać oszczędności, aby móc mieć więcej opcji życiowych do wyboru. Środki odkładane przez kilka — kilkanaście lat z pewnością pomogą młodej osobie lepiej wystartować w dorosłe życie — znacznie lepiej aniżeli bez jakichkolwiek środków.

Studia i edukacja

Bardzo dobrym celem, na który możemy odkładać środki z programu 500+ są studia i edukacja dziecka w przyszłości. Obecnie wydatki takie zaczynają się już od szkoły średniej gdzie do wyboru mamy licea i szkoły profilowe o różnej renomie. Mając więcej środków, będziemy mogli sfinansować płatną szkołę średnią, zajęcia pozalekcyjne czy obozy językowe i wycieczki. Dla młodej osoby jest to bardzo ważne pod względem nawiązywania nowych kontaktów czy pozyskiwania wiedzy. W dużym stopniu od finansów zależą jednak studia. W przeważającej większości wypadków to właśnie od ilości posiadanych pieniędzy zależy czy dziecko będzie mogło pójść na wymarzony kierunek i komfortowo studiować nie martwiąc się o własne utrzymanie. Jest to element, który będzie decydował o dalszym życiu młodego człowieka i warto o niego zacząć dbać jeszcze, nawet gdy jest jeszcze dzieckiem.

Wkład mieszkaniowy

Jednym z najlepszych pomysłów, który będzie też najbardziej rozbudowanym planem, jest oszczędzanie na mieszkanie dla dziecka. Jest to dobry ruch, jeśli dziecko, na które otrzymujemy 500+ jest małe. Dzięki temu mamy przed sobą kilka — kilkanaście lat oszczędzania i odkładania pieniędzy. Choć przeznaczając nawet całą sumę świadczenia przez okres 15-18 lat nie uzbieramy na nowe mieszkanie, będzie to kwota, którą nasza pociecha będzie mogła pokryć znaczną część nowej nieruchomości w przyszłości. Mając do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy złotych, suma ta będzie mogła być przeznaczona na wkład własny. Im będzie on większy, tym prościej młoda osoba otrzyma kredyt mieszkaniowy i tym krócej będzie go spłacała. Zachowując część pieniędzy jako zabezpieczenie na spłatę kilku rat kredytowych do przodu, nasze dziecko będzie miało też komfortową sytuację mentalną. Dzięki odkładaniu pieniędzy na ten cel będziemy mogli znacznie ułatwić naszemu dziecku zakup mieszkania, które może być również dużo bardziej okazałe aniżeli w przypadku minimalnego wkładu własnego. Jest to dość poważna inwestycja, ale zdecydowanie warto ją rozważyć, jeśli nie potrzebujemy pieniędzy z tego świadczenia, a je otrzymujemy.

Który sposób wybrać? A może wszystkie po trochu?

Jeśli poznaliśmy już sposoby, na jakie możemy zainwestować środki otrzymywane z programu 500+, pojawia się również pytanie, który sposób wybrać. Nie musimy jednak wybierać jednego sposobu inwestowania, a przeznaczyć pieniądze z 500+ na kilka celów równolegle. Wybierając jeden lub kilka sposobów, warto jednak obliczyć i oszacować czy uda nam się je wykonać w pełni. Zdecydowanie warto wybrać jeden lub dwa cele, które zrealizujemy niż kilka, które nie powiodą się do końca. Przy wyborze sposobów inwestowania pieniędzy warto również wybrać takie, które dadzą najwięcej naszemu dziecku. Są to korzyści, których sami nie będziemy mogli w przyszłości mu zagwarantować np. ze względu na przejście na emeryturę w czasie gdy będzie ono studiowało itp.

Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com